Na języku

Już wkrótce Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

Już niedługo, bo 21 lutego, świętować będziemy MDJO, czyli Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiono go, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych. Zapraszam do refleksyjnego i poprawnego posługiwania się polszczyzną!

Na języku

Wybrano młodzieżowe słowo roku 2017!

  Zakończył się siódmy plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2017 organizowany przez redakcję serwisu www.sjp.pwn.pl, WN PWN, Instytut Języka Polskiego UW oraz słownik miejski.pl.  Które słowo wygrało w tym roku? W jego wyborze wzięło udział pięć tysięcy osób. Zwyciężył wyraz, który tak naprawdę zajął trzecie miejsce. Najwięcej głosów uzyskał rzeczownik sztos, ale ten był laureatem […]

Na języku

Międzynarodowy Dzień Muzyki

1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto powstało w  1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki (IMC) działającej przy UNESCO. Celem obchodów jest pokazanie, jaka muzyka jest wyjątkowa i jakie dobro w sobie kryje, a także  promowanie muzyków.

Na języku

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku -Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej, w tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de […]

Na języku

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to  święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. A jakie są Wasze ulubione książki z dzieciństwa?

Na języku

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Co roku rozsyłana jest wiadomość (tłumaczona na ponad 20 języków) od wybitnego człowieka kultury zawierająca jego przemyślenia na temat teatru. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau – francuski poeta, dramaturg, reżyser filmowy, scenarzysta i  malarz.

Na języku

21 marca – Światowy Dzień Poezji

Główne uroczystości tego święta ustanowionego w 1999 roku odbywają się w Paryżu. Celem  jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.