Autorskie

Recenzja filmu “Najlepszy”

“Najlepszy” to film Łukasza Palkowskiego opowiadający historię Jerzego Górskiego, byłego narkomana i mistrza świata w triatlonie “Ironman”.

Życie bohatera można podzielić na dwie części. Pierwsza to ponura i smutna historia uzależnienia od heroiny, druga natomiast to walka z nałogiem, próba wyjścia z “bagna” przez zaangażowanie się w sport, co przyniosło z czasem niezwykłe rezultaty.

Zmagania Jurka z nałogiem ilustrują poetyckie sceny jego rozmów ze swoim lustrzanym odbiciem. wizerunek kusi i nie daje za wygraną, ale Jurek wciąż zadaje sobie pytania: czy warto? Po co się angażować? Te baśniowe elementy są, moim zdaniem, ciekawe i zaskakujące. Film nie jest dokładna relacją z życia Jerzego Górskiego, ale pokazuje to, co w nim było najważniejsze, uwypukal przesłanie, jakie niesie ta historia.

Obsada “Najlepszego” jest mocną stroną filmu. Oprócz odtwórcy głównej roli – Jakuba Gierszała, mamy okazję zobaczyć Magdalenę Cielecką, Adama Woronowicza, Tomasza Kota i wielu innych świetnych artystów. Obraz miał też szczęście do utalentowanego reżysera, który am na swoim koncie choćby kasowych i chwalonych przez krytykę “Bogów”. Wszystkie elementy filmu uważam za bardzo udane, rozpraszał mnie jedynie język, którym posługiwali się bohaterowie, gdyż był bardzo wulgarny, a nie wydaje mi się to konieczne. Moim zdaniem, to jeden z najlepszych filmów w polskim kinie ostatnich lat. Z czystym sumieniem polecam go każdemu!

Szczepan Michalik, 1a

obraz – plakat filmowy