Autorskie

Boże Ciało

W zeszłym tygodniu obejrzałam oparty na faktach film “Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy (film ten został polskim kandydatem do Oskara 2020). Opowiada on o dwudziestoletnim chłopaku, który w wieku 14 lat został umieszczony w zakładzie poprawczym. Po warunkowym wyjœściu ma  pracować w tartaku. Jednak Daniel chce realizować swoje marzenia i zostać księdzem, mimo tego, że nie został wyśœwięcony, postanawia go udawać. Brak teologicznego wykształcenia nie przeszkodził Danielowi wyjątkowo dobrze spełniać się w nietypowej posłudze. Zyskuje sympatię i zaufanie mieszkańców wsi, z którymi zaczyna nawiązywać dobre relacje. Jako ksiądz zmaga się z problemami mieszkańców, którzy borykają się z traumami z przeszłoœci.

   Film nie jest typowo religijny, ale pokazuje, że każdy może z powrotem wejœść na dobrą œścieżkę i się nawrócić, ale historia nie ma optymistycznego zakończenia. Film spodobał mi się ze względu na fabułę oraz grę aktorską, jednak nie przypadł mi do gustu jego koniec, który tak naprawdę nie domyka fabuły filmu i do końca nie wiemy, co się stało z bohaterem.

   Film ten rekomenduje się dla osób od 15 roku życia, by mogły zobaczyć, jak jeden błąd może wpłynąć na całe życie. Jednak, moim zdaniem, nie powinny go oglądać osoby zbyt młode ze względu na to że, film nie należy do łatwych, a kontrowersyjne, czasem brutalne sceny, mogą być błędnie odebrane.

Monika, 2a