Na języku

Alternatywka

Kapituła plebiscytu zorganizowanego przez PWN wybrała Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Na podstawie liczby oddanych głosów zadecydowano, że słowem roku 2019 będzie rzeczownik “alternatywka”, który jest definiowany jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”.

Według słownika miejskiego slangu Miejski.pl “alternatywka”  to najczęściej osoba płci żeńskiej, która charakteryzuje się zarówno słuchaniem muzyki (alternatywnej), jak i ubieraniem się alternatywnie (od tego cały człon słowa). Jest kojarzone ze słuchaniem takich wykonawców jak Lil Peep lub Billie Eilish. Alternatywkę często poznamy w tłumie przez takie rzeczy jak np: łańcuch na spodniach, rajstopy typu kabaretki, bluza marki Trasher, kolorowe włosy, kreski na oku oraz piercing i tatuaże. Często uważa się za osobę dojrzałą, zauważalny jest u niej stan depresyjny (smutna, skryta), rozmyślanie nad sensem życia, a raczej jego brakiem (według niej), w jej słowach często występuje ironia i cynizm, uwielbia czarny humor”.

Drugie miejsce zajęło słowo “jesieniara” – “miłośniczka jesieni”, trzecie – rzeczownik “eluwina” – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo(elo).