Autorskie

Dom z papieru

Serial “Dom z papieru” (w oryginale “La Casa de Papel”) to hiszpański serial tworzony w głównej mierze przez serwis Netflix. Tam też można tę produkcję obejrzeć. Pierwsze dwa sezony są rozdzieleniem jednego dużego sezonu dostępnego tylko  w hiszpańskiej telewizji. Po emisji wszystkich odcinków Netflix postanowił wykupić prawa do niego i nagrał kolejne 2 sezony. Co ciekawe tworzyło go aż 6 reżyserów, ale głównym był Jesús Colmenar. Scenariusz tworzyło z kolei aż 13 osób, a sama fabuła nigdy nie miała zakończenia, gdyż serial tworzony był na bieżąco. Podczas nagrywania jednej sceny scenarzyści tworzyli dopiero scenariusz do następnej, dzięki czemu dalsze losy bohaterów nie były znane nawet samym aktorom.

“La Casa de Papel” opowiada o przygodach z początku ośmiu zawodowych złodziei, którzy wykonują idealny plan Profesora (Álvaro Morte), który był głównym dowódcą całej akcji. Głównym założeniem napadu było wydrukowanie 2,4 miliarda euro, ale również desperacki akt partyzanckiej walki z hiszpańskim systemem, o czym świadczy piosenka przewodnia serialu “Bella ciao”, która podczas II Wojny Światowej była śpiewana przez  ruch oporu. 3 i 4 sezon pokazują życie bohaterów już po udanym napadzie na hiszpańską mennicę i proces przygotowania oraz przebieg drugiego napadu na Banco de Espania, czyli narodowego banku hiszpanii. Tym razem ich celem staje się uwolnienie przyjaciela Rio (Miguel Herrán), który został złapany przez Europol. Żeby to osiągnąć, przetapiają i kradną ponad 90 kg złota oraz tajne dokumenty rządowe z rezerwy narodowej. 

Według mojej opinii, serial jest arcydziełem hiszpańskiej telewizji, ponieważ bardzo łatwo w jakimś sensie utożsamić się z głównymi bohaterami, a także ich pokochać lub znienawidzić. Wiele osób jest bardzo negatywnie nastawionych do postaci Berlina (Pedro Alonso), z powodu jego egoizmu i seksizmu, ale jest on jedną z moich ulubionych postaci ze względu na swoją historię oraz zachowanie. Aktualnie serial złożony jest z 4 sezonów, ale Netflix oficjalnie ogłosił, że powstanie jeszcze co najmniej jeden sezon. Niestety zdjęcia do niego zostały przeniesione na przyszły rok z powodu Koronawirusa. Premiera 5 sezonu została więc przesunięta  na rok 2021, co bardzo mnie zasmuciło, gdyż oznacza to ponad 2 lata przerwy od mojego ulubionego serialu.

Paweł, 3a