Ciekawe lekcje Na języku

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszym liceum dzień zamieni się w tydzień, bowiem trzeci tydzień lutego upłynie pod znakiem polszczyzny online!  Międzyszkolny turniej “Polowanie na byki”, klasowe plakaty promujące poprawność językową  i projekt filmowy  “Matejkowicze na tropie słów”, to tylko wybrane propozycje na ten polonistyczny czas.

To  coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem, a  od 1950 r. zanikło już 250. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.