Na języku

Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty

W Delegaturze Kuratorium Oświaty w Bytomiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i medali pracownikom oświaty. Wśród nich znalazła się nauczycielka II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich – Justyna Maliszewska-Polgar, która z rąk wicekuratora Jacka Szczotki otrzymała Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty Urszuli Bauer.

Polonistka jest autorką innowacji pedagogicznych: „Edukacja medialna w praktyce” i „Praktyczne zastosowania retoryki”. Już od ponad 12 lat Matejkowicze z powodzeniem ćwiczą sztukę autoprezentacji, pracę przed kamerą i mikrofonem, a także klasyczne pisanie artykułów prasowych oraz oracje. Zajęcia odbywają się w ramach lekcji języka polskiego i mają charakter warsztatowy.

Medialni pod kierunkiem nauczyciela biorą też udział w licznych zajęciach poza terenem szkoły. Są naprawdę częstymi gośćmi teatrów, kin, muzeów oraz wystaw sztuki współczesnej, gdzie doskonalą swoje umiejętności interpretacji oraz analizy tekstów kultury, co procentuje wysokimi notami na egzaminach i w ogólnym odnajdywaniu się we współczesnym świecie.

Według Justyny Maliszewskiej-Polgar, ważnym elementem edukacji są również film i fotografia oraz tzw. „nowe media”, z tego także powodu II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki już dekadę lat temu stało się pozytywnym przykładem innowacyjnego upowszechniania wśród uczniów zagadnień związanych z kształtowaniem kompetencji medialnych prezentowanym podczas odczytu w ramach międzynarodowego sympozjum Media Literacy Conference w Londynie.

Pani profesor inspiruje młodzież do udziału w licznych konkursach, stale poszukuje sposobów uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej II Liceum, angażuje się w realizację szkolnych projektów i eventów, współpracuje z uczelniami wyższymi i wieloma instytucjami edukacyjnymi oraz kulturalnymi, wspiera uczniów zdolnych i promuje młode talenty.

Ta nagroda to niezwykły zaszczyt dla Matejkowskiej społeczności i motywacja do tego, by nie ustawać w realizacji codziennych zadań i wyzwań, przed którymi stają nauczyciele i uczniowie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

https://www.facebook.com/mateja2lo

https://www.instagram.com/2lo_mateja/