Życie klasy

WróciliśMY z Krakowa

15 grudnia klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Krakowa śladami patrona szkoły. Warto przypomnieć, że w wieku trzynastu lat Jan Matejko został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a w 1862 roku namalował jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów – Stańczyka. Miał wtedy zaledwie 24 lata.

Tajemnicą popularności artysty jest nie tylko kunszt wykonania prac, ale przede wszystkim „filmowość” ujęcia historii. Obrazy są kadrowane, spiętrzone i przepełnione namiętnością. Artystę wyróżniała skłonność do komponowania tłumnych, wielopostaciowych scen, często rozwiniętych panoramicznie, rozgrywających się w pozbawionej głębi przestrzeni pierwszego planu, a także potężna skala ekspresji (niekiedy granicząca z patosem), doskonała dramaturgia zarówno w aranżacji całych scen, jak i w oddaniu póz i gestów poszczególnych postaci, dynamika linii konturu, efektowna oraz intensywna kolorystyka.